Mitt sommerparadis
Jeanette Semb
Jeanette Semb | Publisert: 13.06.2026
Hvor er ditt sommerparadis? Jeanette Semb, forfatteren av Nora fra Engelsviken, finner både inspirasjon og ro i vakre Engelsviken.

Mitt sommerparadis er Engelsviken i Østfold. Engelsviken ligger cirka 20 minutter fra Fredrikstad, helt øst i Norge. Her har vi hatt hytte siden 2008, og vi har brukt den flittig i utallige ferier – aller mest da barna var små og vi tilbrakte somrene der.

Som morgenfugl har jeg vært vant til å stå opp før alle andre, og ofte tok jeg en morgentur langs vannet, enten i sentrum av Engelsviken eller rundt Lervik og Skjæløy, som ligger like ved. Etterpå satte jeg meg ved kjøkkenbordet på hytta, full av inspirasjon, og jobbet med seriene mine.
Det var også på hytta ideen til Nora fra Engelsviken ble til. Jeg så for meg hvordan det ville være om jeg plasserte et skipsrederi omtrent der Engelsviken slipp ligger i dag.


En tidlig sommerdag …
Engelsviken har som sagt en helt spesiell plass i mitt hjerte, og jeg har lenge drømt om å skrive en serie herfra. Og plutselig, en tidlig sommerdag for noen år siden, på berget med utsikt over innseilingen til Engelsviken, dukket ideen om Nora opp. Nydelige Nora, skipsrederen datter, som vil støte på en rekke utfordringer i tiden fremover.
Kroghs residens ser jeg for meg ligge i skråningen, med en fantastisk utsikt over innseilingen til Engelsviken: et hvitt herskapshus med en frodig hage og vakre trær. Siden jeg er så glad i Engelsviken, og i områdene rundt, var det helt naturlig for meg å la Nora Krogh og familien hennes vandre på de samme stiene som jeg selv har gått så mange ganger.
Fra Engelsviken til Fredrikstad og Stockholm
Selv om Nora fra Engelsviken har det meste av handlingen fra Engelsviken, tar jeg deg også med inn til Fredrikstad, der familien Brun bor i sitt mursteinshus på Cicignon, rett nede ved Glomma. Og løfter de blikket kan de se over til Gamlebyen på den andre siden av elven, der båtene glir forbi.
Nora tar seg også en tur til Stockholm, for å utdanne seg. Moren har en kusine som bor sammen med sin mann i en leilighet på Strandvägen, med utsikt mot den svenske skjærgården. I denne byen, langt fra Noras kjære Engelsviken, skal hun gå ett år på Handelshøyskolen, for å forberede seg til rollen som skipsreder. Men året i Stockholm blir langt mer dramatisk enn hun hadde sett for seg …

Sommer i Engelsviken
Har du lyst til å besøke Engelsviken i sommer? Det er flere flotte steder jeg kan anbefale:
Solviken er en nydelig badestrand for både store og små. Vi har massevis av minner fra solrike sommerdager på Solviken. Vi pakket med oss niste og alt mulig badeutstyr, og var på stranden i timevis. Barna fikk aldri nok av å bade.
Engelsviken restaurant ligger idyllisk til nede på brygga, og den er viden kjent for sin populære fiskesuppe. Fiskesuppe får du også kjøpt på Brødrene Skogens fiskebutikk. Dit kommer folk langveis fra for å handle.


Jeg håper at du også har ditt eget sommerparadis, og at du har glede av å lese om Nora og familien hennes. Selv kjenner jeg stor glede over å skrive serien.
God sommer!
Jeanette


