
Aller kjæreste
Av Karin Fossum
Laster...
– Cathrine Krøger, Dagbladet, 16.08.2026«Karin Fossum slutter aldri å imponere.»
«Jeg slutter aldri å bli imponert over Karin Fossum, som vel må være den beste forfatteren vi har når det gjelder å skape uhyggelige psykologiske thrillere. En av årsakene er at plottene aldri er opplagte og personene ofte tvetydige. De skyldige er ikke onde, men heller ofre for en vanskelig barndom eller total isolasjon, ofte med en asosial personlighet som kan bikke over i patologien. Bella er i grenseland, og skaper både sympati og antipati. Hun har gode og kjærlige sider, men også rasende og iskalde.»
«Det er passasjer i denne boka som gjør fysisk vondt å lese.»
«Mot slutten blir det så bekmørkt at jeg må ta pauser i lesningen. En uhygge som forsterkes av Fossums tilforlatelige måte å formulere de mest grufulle handlinger.»
– Leif Gjerstad, BOK 365, 30.07.2026«Det er som et dominospill der én brikkes fall stadig fører til nye fall i flere og flere menneskers liv. Og med Fossum som sikker veiviser blir Aller kjæreste en psykologisk thriller som fengsler og der forfatteren mot slutten knytter trådene like rutinert som elegant sammen.»
«...uhyre sterke og uforglemmelige scener»
– Ola Hegdal, NRK
«…stiller i en klasse for seg.»
«Aller kjæreste» byr på overraskende vendinger helt til siste blad er vendt.»
«Ofre, forbrytere og politimyndighet behandles med finslipt ironi og empati. Språket sitter stramt som en velsydd hanske.»
«I Aller kjæreste viser Karin Fossum at hun stiller i mesterklassen.»
– Turid Larsen, Dagsavisen