
Oppover - Roald Amundsens spektakulære luftferder
Av Bjørn Ousland
Laster...
– Trond Sätre, Serienett.no, 10.09.2018... stor visuell variasjon, dramatiserte scener, humor, og fargesterke hel-og dobbeltsider. Ousland gjør historien levende (...) mye personlig drama i skildringen av en mann som trassig prøver seg på nye eventyr tross motgang og nederlag (...) Bildet vi sitter igjen med er helhetlig og nyansert (...) bildet av den store eventyreren forblir klippefast.
Med denne femte boken i serien om Nansens og Amundsens ekspedisjoner har Bjørn Ousland igjen vist at han forstår de to hemmelighetene bak god populærvitenskap og gode fagbøker for barn. Det ene er å bruke en kyndig miks av ulike tekst- og billedformater. Det andre er å skrive slik at det blir relevant for både tiåringen og den voksne leseren.
Ousland viser igjen at han behersker stoffet. Han kan forene fortelling og bakgrunnsinformasjon, flette inn utdrag fra taler og dagbøker og smi det sammen med ulike typer illustrasjoner til effektiv historiefortelling. Billedkomposisjonen er god og variert: helsider, kartsider og montasjer, panorama, nærbilder og snakkebobler, detaljutsnitt av utstyret og innslag av tegneserieruter når dramatikken tettes til.Mye i disse bøkene fungerer fint som populærvitenskap for voksne. Samtidig er det umiskjennelig barnebøker. Dels fordi Ousland forklarer ting mer grunnleggende, men mest fordi jubel, lykke og vrede formidles med enkle tegneserievirkemidler som tordenskyer. Alle vi møter, er voksne menn som handler som voksne, men noen ganger slipper Ousland frem barnaktige reaksjoner som taler til unge lesere.
Det er en glede å anbefale Ousland, igjen!
– Morten Olsen Haugen, Aftenposten